Küüneseene põhjus ja riskitegurid?
Küüneseent põhjustavad kolme tüüpi seened, nimelt: dermatofüüdid, pärmseened ja hallitusseened. Seened on tavalised parasiitsed taimorganismid, mis ei vaja kasvuks päikesevalgust.
Küüneseen mõjutab märkimisväärselt inimeste emotsionaalset, sotsiaalset ja ametialast heaolu. Tavaliselt muutub küüs paksemaks ja muutub kollakaks-pruuniks. Küüne alla võib tekkida roiskunud lõhnaga mustus. Infektsioon võib levida naabruses olevatele küüntele ja isegi nahale.
Küüneseen mitte ainult ei näe välja ebahügieeniline, vaid see võib ka nakkav olla; levides ühelt küünelt teisele, ja ühelt inimeselt teisele. Seetõttu on oluline ravida küüneseent kohe, kui tekivad sümptomid ja on diagnoositud infektsioon.
Küüneseent põhjustavad kolme tüüpi seened, nimelt: dermatofüüdid, pärmseened ja hallitusseened. Seened on tavalised parasiitsed taimorganismid, mis ei vaja kasvuks päikesevalgust.
Küüneseen ei lähe reeglina ise ära ja selle ravimata jätmisel võivad tekkida tüsistused. Küüneseen võib olla valulik ja põhjustada püsivaid kahjustusi küünele. Tavaline tüsistus on sissekasvanud küüs.
Paari lihtsa elustiili muutuse tegemine võib aidata ennetada küünte seeninfektsiooni teket. Oma küünte eest hästi hoolitsemine, hoides need korralikult lõigatud ja puhtad, on väga hea moodus, kuidas ennetada infektsiooni.
Seeninfektsioon võib mõjutada ühte osa küünest, tervet küünt või mitmeid küüsi. Tavaliselt ei ole küüne seeninfektsioon valulik. Ravita jätmisel võib see aja jooksul muutuda üha ebamugavamaks või valusamaks jalatsite kandmisel, pikka aega kõndimisel või isegi seismisel.
Valged laigud võivad viidata ka keha kaltsiumi defitsiidile.
Küüne värvi muutumine on üks küüneseene esimesi märke. Kollaseid küüsi põhjustavad kõige enam küüne seeninfektsioon või küünepsoriaas. Viimast seostatakse tavaliselt eksisteeriva psoriaasiga; ainult 5% areneb küünepsoriaasiks kui eraldiseisvaks haiguseks.
On mitmeid põhjuseid, miks varbaküüned muutuvad musta värvi või tumedaks, kuid enim levinud põhjus on trauma. Seda värvimuutust kutsutakse küünealuseks verevalumist, mis viitab, et küüne alla koguneb veri. See ei põhjusta mitte ainult küüne värvi muutust, vaid tekitab ka tugeva surve, tuues kaasa intensiivse valu.
Küüneseen võib olla valulik, eriti kui raviga alustatakse liiga hilja. Valuliku küüneseene peamised põhjused on: paistes küünenahad, küüne paksenemine või küüneplaadi täielik eraldumine Jalatsite kandmine, pikka aega kõndimine või seismine võib olla ebamugav ja isegi valus.
Vananedes meie varbaküüned paksenevad ja muutuvad kõvemaks. Kui varbaküüne paksenemine tekib noortel inimestel, siis tõenäoliselt on tegemist infektsiooni või vigastusega.
Haprad küüned võivad tekkida pikaajalisel kokkupuutel vee või kemikaalidega nagu puhastusained ja küünelakk. Tegemist on ka vananemise märgiga. Sel põhjusel esineb täiskasvanutel ja eakatel küüneseent sagedamini, kuna see jõuab küünteni lõhede kaudu.
This site uses cookies to give you as good of an experience as possible. By continuing to use this site you approve the use of cookies.